TERCİH DÖNEMİ STRESİ VE GELECEK KAYGISI

Tercih dönemi, öğrenciler için oldukça kaygı veren bir dönemdir. Bu dönemde kaygı, istenmeyen ya da kontrol edilmesi zor durumları beraberinde getirir. Öğrenci, sınav sonucu açıklanana kadar belirsizliğin içinde gelecek kaygısının içinde adeta kaybolur. Bu noktada kendine sorular sormaktan kaçınmaz. Bilir ki, yapacağı tercih hayatının dönüm noktasıdır. Tüm bunların yanında tercih dönemi yalnız öğrencinin değil öğrenci kadar ailesinin de endişeli olduğu bir dönemdir. Burada en önemlisi, tercih döneminin endişesinin esiri olmamaktır. 

Tercih Döneminde Ne Yapmalı?

Bu dönemde öğrencinin ve yakın çevresinin yapması gerekenler nedir? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. İlk önce sakin olmalı ve süreci tüm detaylarıyla planlamakta son derece fayda vardır. Okumak istediği üniversiteyi ya da bölümün bulunduğu herhangi bir üniversiteyi ziyaret edebilirsiniz. Üniversite öğretim görevlileri, düşünüldüğü kadar ulaşılmaz değillerdir, kendilerini odalarında veyahut fakülte içerisinde bulabilir, sorularınızı sorarak kaygınızı kontrol edebilirsiniz.

Seçmek istediğiniz mesleğin, çevrenizdeki temsilcileri ile konuşup iş koşulları hakkında bilgiler toplayarak, kendi ilgi ve yeteneklerinize göre gelecek planlamalarınızı seçeneklendirebilirsiniz.

Tüm bunların yanında sonucun sizi hayal kırıklığına uğratabilme ihtimalini unutmayın. Bu nedenle ikinci bir planınız  hatta birden çok planınızın zihninizde tüm ayrıntıları ile hazırda olması sizi rahatlatacaktır. 

Düşünün ki! | Tercih dönemi

Düşünün ki çevrenizde bulunan herkes böylesi buhranlı bir dönemden geçtiler ve bu kaygıyla kendilerine en iyi gelen yöntemi bularak bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlattılar. Burada en önemlisi, kendinizi başkasıyla kıyaslamamaktır. Her öğrenci bir bireydir, her birey özeldir.. Başarı ve başarısızlık bireye özgüdür. Bu dönemde sizi, başkalarıyla kıyaslamalarına izin vermeyin, eğer buna maruz kalırsanız da oluşan duygusal problemleri bir yakınınızla paylaşabilir. Bu konuda çevrenin yansıttığı olumsuzluklara karşı bir perde olmasını isteyebilirsiniz.

Unutmayın; başarılı olmanın tanımı tek bir sınav üzerinden değil, birden fazla durum üzerinden ölçülebilir. Sınavlar, sadece bunlardan biridir. Sizden ve mutluluğunuzdan önemli değildir.. 

Beş Öğretmen Akademi

Ezgi Evkuran

Türk dili ve Edebiyatı Öğretmeniyakacık lgs kursu, yakacık yks kursu, yakacık okul takviye kursu, yakacık etüt merkezi, uğurmumcu özel ders merkezi