İngilizce Konuşabilmek için Pratik Tavsiyeler! / LingoMATHS Dil Akademisi

Günümüzde bir çok kişinin amacıdır İngilizce konuşabilmek. Bu uzun süreli bir amaç ancak bu amaca doğru ilerlerken doğru aktiviteleri yaptığımızdan emin olmamız gerekir. Aksi halde, dönüp dolanıp aynı noktaya gelmek, ya da çok yavaş ilerlemek söz konusu olacaktır. Bu anlamda LingoMATHS Yabancı Dil Akademisi olarak farkındalığı arttırmak üzere bazı pratik önerilerimiz olacak.

İngilizce eğitimi almak, dilin kurallarını öğrenmek için, dil bilgisi açısından kurallı cümleler kurabilmek için, fiil çekimlerini öğrenmek için sağlam temeller atmak adına çok iyi bir yoldur.

İngilizce kelimeleri doğru ve anlaşılır telaffuz etmek için iyi bir dinleyici ol ve ana dili İngilizce olanları dikkatle dinle.

Ancak dünya üzerinde telaffuz şekilleri İngilizce konuşulan bölgeye bağlı olarak farklılık gösterebileceğini unutma. Örneğin; Amerikan İngilizcesi, İngiliz İngilizcesinden çok farklıdır.

Yeni bir kelimeyi öğrendiğinde bunu cümle içinde kullanmaya çalışman hafızanda tutabilmenin en iyi yoludur. Ayrıca sık kullandığın kalıpları ve deyimleri bir not defterinde yazarak da kalıcı hale getirebilirsin.

Söylenen cümleyi anlayabilmek için, karşı tarafın hızlı olduğunu düşünsen de konuyu genel hatlarıyla anlamak için anahtar kelime ve ifadeleri yakalamaya çalış. Asla pes etme. Sonrasında anlayamadığın kelime ve ifadeleri not alarak araştır.

İngilizce film ya da televizyon programı izlemek dinleme becerilerini geliştirmenin en eğlenceli yollarından biridir. İngilizce konuşabilmek biraz da bilinçaltı olarak dolmakla ilgilidir. Ancak ana dilinde alt yazı kullanmak dikkatini dağıtacağı için söyleneni anlamaya odaklanman zorlaşacaktır. Bu durum senin öğrenme isteğinden vazgeçmene neden olabilir.

İngilizce konuşabilmek için Bunlara dikkat etmelisin!

Okuyarak öğrenmeye çalışırken gerçekten merak duyduğun bir konu seçmeli, okuduğun şeyi tam olarak anlamak için mutlaka bilmediğin kelimelerin veya ifadelerin altını çizmeli ve araştırmalısın. Yine okuma yaparken yüksek sesle okuman, telaffuzunun düzelmesinde ve okuma becerilerinin gelişmesinde etkili olacaktır.

Yazma becerilerinin gelişmesi için her gün birkaç cümle yazdığın bir İngilizce günlük tutmaya çalışmalı, yazılanların kişisel olmasına gerek yoktur; hava durumu, yemekte yediklerin, yeni tanıştığın birinin özellikleri, gün içinde ne yaptığın ya da ne yapacağına dair bilgiler içerebilir. Sonrasında ana dili İngilizce olan birine hata olup olmadığını kontrol ettirmen, bu hataları tekrarlamaman adına faydalı olacaktır.

Özellikle küçük yaş gruplarında öğrencilerin İngilizce konuşan bir mektup arkadaşı edinmeleri, dil becerilerini geliştirmek açısından faydalı olacaktır.

Öğrenirken motivasyonunu kaybetme. Tam olarak öğrendiğinde önüne çıkacak harika deneyimleri ve fırsatları düşün, dünya genelinde İngilizce konuşan herkesle sohbet edebileceksin. Farklı kültürleri ve yaşamlar hakkında daha fazla bilgi edinebileceksin.

Yeni bir dil öğrenmenin en önemli unsuru ara vermeden sık tekrarlar yaparak, öğrendiklerini unutmadan, yeniden başlamak zorunda kalmadan, her gün farklı tarzda alıştırmalar yaparak öğrendiklerini ilgi çekici durumda tutmaya çalışmalısın. Bir gün okuma yaparken, diğer bir gün dinleme çalışmaları, başka bir gün yazı alıştırmaları ya da gramer kuralları çalışmaları yapabilirsin.

Zihinde Görseller Oluşturmak / İngilizce konuşabilmek!

Asla zihninde ana dilini İngilizceye ya da İngilizceyi ana diline çevirmeye zaman harcama. Bu gelişmeni zorlaştıracaktır. Beynini sadece İngilizce düşünme konusunda eğittiğinde daha doğal ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşup yazabilirsin.

Yeni bir dil öğrenirken, hata yapmanın doğal olduğunu unutma. Amacın, mükemmel olmak değil ilerleme kaydetmek olmalı. Hata yapmak ise öğrenme sürecinin bir parçasıdır.

Dikte çalışmaları (birinin İngilizce kitap ya da gazeteden bir paragraf okurken senin duyduğun şeyleri boş kağıda yazmaya çabalaman ve sonrasında orijinal metin ile karşılaştırman) dinleme ve imla becerilerini geliştirmek için mükemmel bir yoldur.

İngilizcedeki tüm fiil zamanlarını ve kiplerini öğren.

Bunların yanı sıra iki dilli gazeteler okumak, şarkı dinlemek, bestelemek, kısa öyküler okumak ve yazmaya çabalamak da dil becerilerinizin gelişmesinde faydalı olacaktır.

İyi bir dil öğrencisi olma yolunda sizlere sayfamızdan tavsiyelerde bulunmaya devam edeceğiz. Bu yolculukta sizlere başarılar diliyor, bilgi edinebilmenin en önemli anahtarının ilgi olduğunu unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

LingoMATHS Dil Akademisiİngilizce konuşabilmek için tavsiyeler, Kartal Yakacık dil kursları, dil akademisi Kartal